Kuriozitete

Udhëtimi me shokë është gjëja më e mirë që mund ta bëni për shëndetin (Fotot)

Mblidhni shokët! Sipas hulumtimeve të reja, udhëtimi me shokët është gjë shumë e mirë për shëndetin mendor dhe fizik. Arsyeja? Epo, studimet tregojnë se që të dyja – shpenzimi i kohës me shokët dhe pushimi – jua zvogëlojnë rreziqet e sëmundjeve kardiovaskulare dhe jua shtojnë jetëgjatësinë, transmeton Telegrafi. Sipas raportit nga Universiteti i Harvardit, dalja […]

Kuriozitete

Mjeku e ofendon me fjalë të rënda pacienten, e cila po qante nga dhimbjet e sëmundjes (VIDEO)

Si pasojë e dhimbjeve të mëdha të barkut, pacientes me inicialet V.Q iu desh që të kërkonte ndihmë mjekësore në Spitalin e Prizrenit. Këto dhimbje u konstatua se kanë ardhur nga sëmundja e ‘Apendesit’ apo njohur ndryshe si ‘Zorra Qorre’. Për t’u futur në operacion, pacientes iu desh të duronte dhimbjet për disa orë, pasi […]

Kuriozitete

27-vjeçari padit prindërit në Gjykatë: Më sollën në jetë pa më pyetur

Një 27-vjeçar nga India ka njoftuar se ka ndërmend të padisë prindërit e tij në gjykatë për një motiv qesharak. “Ata nuk kërkuan pëlqimin tim kur më sollën në jetë dhe lumturinë e tyre e vendosën përpara të drejtave të mia”, tha ai për mediat. Lajmi i çuditshëm vjen nga Mumbai, ku jeton Raphael Samuel, […]

Kuriozitete

Krijon një makinë prej bore, policët ndalojnë për t’i vënë gjobë (Foto)

Ka shumë vende ku bora “pushton” rrugët gjatë dimrit. Përveç problemeve që shkakton ajo në qarkullim, ka edhe raste kur njerëzit e shfrytëzojnë atë për të punuar rrengje. Një gjë e tillë ka ndodhur në Montreal të Kanadasë, aty ku Simon Laprise vendosi që t’ia punonte Policisë Rrugore. Ky zotëri vendosi që të bënte një […]

Kuriozitete

50-vjeçarja shqiptare bëhet nënë për herë të parë, i vendos bebes emrin e veçantë (Foto)

Zenepja dhe Gëzimi u bënë të njohur për publikun në emisionin “Njerëz të padukshëm”, të moderuar nga Anjeza Maja, ku treguan historinë e tyre të dashurisë dhe lajmin e bukur se po bëhen prindër. Nuk e mendoja se do martohesha ndonjë ditë. Por Zoti është i madh dhe më ka bekuar me një shtatzëni, u […]

Kuriozitete

Ekspertet: Fëmijët të cilët kanë shumë lodra më ngadalë zhvillohen (Foto)

Prindërit shpesh bëjnë gabim dhe grumbullojnë lodra në shtëpi, duke menduar se i ndihmojnë fëmijëve të tyre Mirëpo, në një studim të paradokohshëm, i cili është bërë në Toledo, hulumtuesit kanë deklaruar se lodrat e shumta krijojnë efekt të kundërt dhe fëmijët nuk bëhen më kreativë, por shpejt ngopen dhe pastaj kërkojnë edhe më shumë, […]

Kuriozitete

Shikoni këtë shofer si e nxjerrë veturën nga këtu (VIDEO)

Disa njerëz kanë aftësi të pabesueshme të vozitjes, sa që edhe vështirësitë më të mëdha në vozitje u duken të lehta. Sinqerisht ju duhen aftësitë të mëdha dhe nerva për të qenë një shofer i mrekullueshëm. Njëra prej detyrave më të rëndësishme është parkimi. Disa njerëz janë thjeshtë të pabesueshëm kur është fjala për të […]

Kuriozitete

Momenti kur shqiptari përplaset me londinezët (VIDEO)

Shqiptarët në Londër shpesh janë vënë në qendër të vëmendjes për aktivitetet e tyre herë të paligjshme, apo edhe për gjëra pozitive. Padyshim rastet nuk do ndalen vetëm me ato që kemi parë. Një tjetër shqiptar ka dhuruar “spektakël” në Londër teksa konfliktohet fillimisht me një shtetas londinez, e më pas pjesë e sherrit bëhet […]