Lajme

Ramush Haradinaj: Këtë javë mund të ndodhin zhvillime dramatike

Pas takimit të mbajtur me ambasadorin amerikan, presidentin e vendit e liderët e koalicionit qeverisës, ka folur i pari i ekzekutivit.

Ramush Haradinaj është deklaruar se ambasadori amerikan u ka kërkuar që taksa të hiqet, por kryeministri tha se ky është vendim sovran i vendit dhe është e rëndësishme që Kosova të qëndrojë në këmbë, duke shtuar se këtë javë mund të ndodhin zhvillime dramatike, transmeton Express.

Na kërkohet që t’ia japim shansin dialogut, na kërkohet edhe prej ambasadorit amerikan, i dëgjojmë me kujdes këto mendime. Dëshira ime është me pa dialogun t’u vazhdu, po nuk e kuptoj pse ndërlidhet dialogu me një temë që është e Kosovës”, deklaroi ai.

I pari i Qeverisë ka shtuar se taksa nuk lidhet me fazën e fundit të dialogut Kosovë – Serbi.

“Vendosja e taksës ndaj Serbisë është vendim sovran i Qeverisë. Unë them kështu: tavolina e hjek taksën po nuk po du me i ndërlidh temat”, shtoi ai.

Haradinaj gjithashtu ka shtuar se taksa nuk duhet të kushtëzohet duke thënë se këtë javë mund të ndodhin zhvillime, çfarëdo qofshin ato.

“Është kërku edhe nga ambasadori amerikan për me u heq taksa, por ky është vendim sovran i vendit. Nuk është me rëndësi kush ka me u rrëzu, e rëndësishme është që Kosova të qëndrojë në këmbë”, përfundoi Haradinaj.

Këto komente i pari i Qeverisë i ka bërë gjatë homazheve te shtatorja e Zahir Pajazitit, pas takimit që ka mbajtur me ambasadorin amerikan Filip Kosnet, presidentin e vendit, Hashim Thaçi, kryetarin e Kuvendit, Kadri Veseli, të parin e AKR-së, Behgjet Pacolli, dhe liderin e Nismës, Fatmir Limaj.